موسسین

ایرج منصوری

ایرج منصوری بنیانگذار و مدیرعامل شرکت ام ک بتن

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ام ک بتن، زنده یاد مهندس ایرج منصوری به نسلی از دانش آموختگان دانشکده ی فنی دانشگاه تهران تعلق دارد که در آغاز سازندگی ایران مدرن، مسئولیت اجرایی گوشه ای از این سازندگی را بر عهده گرفتند. مشکلاتی که بر سر راه عملیات عمرانی و اجرایی در دهه ۳۰ در ایران وجود داشت، شاید برای مهندسان جوان امروزی دور از ذهن به نظر برسد. زنده یاد مهندس منصوری در فضایی آکنده از مشکلات و نبود امکانات شروع به کار کرد و با اعتماد به نفس و پشتکاری مثال زدنی در طول شش دهه فعالیت، پروژه های ارزشمندی در گوشه و کنار کشور به یادگار گذاشت. سوابق ارزشمند ایشان و تلاش هایش در راستای ارتقای سطح مهندسی عمران کشور، به ویژه فرآیند صنعتی سازی و پیش سازی سازه ها، الگویی برای جامعه مهندسی کشور بوده و هست (برگرفته از کتاب تاریخ شفاهی مهندسی عمران ایران به کوشش مهندس جواد فرید).

زنده یاد ایرج منصوری متولد سال ۱۳۱۶ می باشند. ایشان پس از تکمیل دوره دبیرستان در دبیرستانهای قریب و سپس دارالفنون، در سال ۱۳۳۴ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۸ در رشته راه و ساختمان فارغ التحصیل گردید. درسال ۱۳۴۰، سازمان آب تهران اقدام به وارد کردن کارخانه لوله سازی باسیستم بتن ریزی با تکنولوژی مکش (واکیوم) از شرکت Vacuum Concrete Oversees آمریکا شعبه یونان نمود که این کارخانه از سال ۱۳۴۱ آماده بکار گردید. تولیدات شامل لوله های پیش فشرده و بتن آرمه برای انتقال آب خام از سد کرج به تصفیه خانه کن و نیز انتقال آب تصفیه شده به منابع اصلی مصرف بوده است. ایشان از شروع بهره برداری کارخانه فوق در بهار سال ۱۳۴۱، با سمت معاونت کارخانه، مسئولیت تولیدات این کارخانه را بعهده داشت و تجربیات گرانقدری را کسب نمود. پس از اتمام مسئولیت تولید در سال ۱۳۴۶، ایشان از کار دولتی انصراف و به صورت خصوصی در صنعت پیش ساخته وارد عرصه آبادانی کشور شد. فعالیتهای ایشان و همکارانشان تحت عنوان شرکت بتن مک و قراردادهایی در قالب دفتر مهندسی ایرج منصوری و سپس شرکت ام ک بتن (سهامی خاص) (تاسیس در سال ۱۳۵۴ ) شکل گرفت. این شرکت پر سابقه ترین و پر افتخارترین شرکت خصوصی در رشته اجرای سازه های بتنی پیش ساخته کشور می باشد که همچنان فعال و مدیریت آن به نسل دوم سپرده شده است. ایشان در آبانماه سال ۱۳۹۷ زندگی را بدرود گفت.

 

 

فریدون کوچانی

فریدون کوچانی

زنده یاد آقای فریدون کوچانی در سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. او از بنیان گذاران شرکت ام ک بتن و از سهامداران اصلی و مدیران ارشد شرکتهای ام ک بتن و بتن مک بوده است. در دو دهه اخیر مسئولیتشان، با سمت رئیس هیئت مدیره و به عنوان مدیر تدارکات و مدیر مالی این شرکت فعال بوده اند.

ایشان در بسیاری از پروژه های عمرانی در کارگاههای بهبهان، بندرعباس، شیراز، اصفهان، رودان، مهاباد، تهران، خرم آباد و نمایشگاه بین المللی تهران به عنوان رئیس کارگاه و مدیر ارشد فعالیت داشته است. همچنین ایشان در بازه زمانی اواخر دهه ۵۰ تا اوایل دهه ۶۰ به عنوان مدیرکارخانه این شرکت واقع در شهریار مسئولیت داشته اند.

متاسفانه ایشان در سال ۱۳۹۳ بر اثر عارضه قلبی زندگی را بدرود گفت.

 

5/5 - (1 امتیاز)